Травень 2022
« Бер
Архіви новин
Відвідування

Відвідувачів в мережі – 0:
адміністраторів – ,
відвідувачів – .
Максимальна кількість відвідувань (0) була – 2022-05-20.

15 липня 2021 року вступив в дію  Закон України  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за незаконне видобування корисних копалин» №1685-ІХ.

Необхідність прийняття цього документа зумовлена тим, що випадки неконтрольованого видобування корисних копалин місцевого значення спостерігаються фактично на всій території України.

Водночас для провадження цієї діяльності необхідно мати спеціальний дозвіл на користування надрами. Самовільний видобуток ресурсів, зокрема піску, завдає значної шкоди довкіллю, пришвидшує руйнування доріг навколо та створює небезпечні піщані кар’єри. Відновлення порушених земель до стану, придатного для використання у сільському, лісовому господарстві, потребує чималих зусиль.

Передбачена раніше відповідальність за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення булла малоефективною. Тому закон, визначає таку діяльність як кримінальне правопорушення та посилює відповідальність за неї. Закон вносить зміни до статті 240 Кримінального кодексу.

Документ передбачає посилення кримінальної відповідальності не лише для фізичних, а й для юридичних осіб за незаконне видобування корисних копалин місцевого значення, збільшення штрафів порівняно з діючими нормами.

Так, порушення встановлених правил охорони надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у значному розмірі передбачає штраф у сумі 8,5 – 13,6 тис. гривень або обмеження, позбавлення волі на строк до двох років. Якщо йдеться про корисні копалини державного значення або незаконний видобуток копали у великих розмірах, то штраф становитиме від 51 до 85 тис. грн . або обмеження/позбавлення волі на строк до 3 років.

Водночас якщо копалини незаконно видобували на територіях чи об’єктах заповідного фонду, це передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 6 років.

Якщо видобуток копалин відбувався шляхом підпалу, вибуху чи за допомогою іншого загально небезпечного способу, який спричинив загибель людей, їх масове захворювання або інші тяжкі наслідки, – карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

Самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від 1,7 тис. грн до 3,4 тис. грн, на посадовихосіб – 3,4 тис. грн – 8,5 тис. грн.

Відділ економіки,

агропромислового розвитку та екології